Roatán – ráj tropického ovoce – MANGO (část první)

Moje první mango přímo ze stromu:

Vlastně si už ani nepamatuji, proč jsem se toho rána probudila v pět hodin (což není moje obvyklá doba na vstávání) a vyrazila na procházku po našem resortu. Byla jsem zcela pohlcena tichem a zelení okolní džungle, když tu najednou „buch“… rána. Nebudu se přiznávat k tomu, že jsem ještě pár minut poté lapala po dechu, že jsem se nehorázně lekla a … o těch dalších věcech raději psát nebudu,  o těch se v blogu asi nepíše.

To mnohem zajímavější bylo, co tu ránu způsobilo. Po chvíli zkoumání okolí za doprovodu dupání a hulákání, abych zastrašila hmyz, pavouky a hady (i když upozorňuji, že jsem na Terra Chula žádného hada ani pavouka nikdy nepotkala), jsem konečně objevila příčinu – spadlé mango! Opravdu! Spadlo přímo ze stromu! Pro nás – občany ČR – něco nevídaného. Jakmile jsem uviděla své první mango a zaplašila hororové scénáře s pavoukem, zjistila jsem, že stojím pod mangovníkem, který je celý posetý mangy a vypadá jako z pohádky. Byl to opravdu nádherný pohled.

S obrovským nadšením jsem posbírala co nejvíce mang a tajně (přeci jen by mi je někdo mohl chtít sníst – ano, žiji na Roatánu, ale domovinu nezapřeš) běžela domů do bezpečí ochutnat svůj úlovek.

A co na to říct? Euforie – pravá exploze chutí! Sladkost mangového nektaru se spojila v dokonalé symbióze s jeho šťavnatou jemnou svěžestí s lehkým nádechem citrusových tónů. Bylo to dokonalé – úplně jiná chuť, než ta, kterou jsem znala ze supermarketů. Představte si kombinaci broskve, ananasu a pomeranče v jednom plodu – ano! Mango je skutečně mistrem kamufláže, který v sobě ukrývá nejlepší chutě ostatních tropických plodů. A to vše zabaleno do jednoho balíčku šťavnaté radosti, který vás vtáhne do světa fantazie a nekonečného objevování nových chuťových dimenzí.

Mango na Roatánu:

Pokud jste milovník manga nebo ovoce obecně, Roatán je pro vás rájem na zemi. Tento idylický ostrov u pobřeží Hondurasu je domovem mnoha druhů mang i ostatních tropických plodů. Na trzích i přímo pod stromy najdete čerstvé mango ve všech velikostech a odstínech žluté a oranžové barvy.

Mango – lék na všechno?

Mango nejenže skvěle chutná, ale je také zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, které prospívají našemu zdraví. Obsahuje velké množství vitamínů C, A, E, K a B6, dále pak draslík, hořčík a vlákninu. Díky tomu má mango pozitivní účinky na trávení, pleť i imunitní systém. Není to sice kouzelný lék na všechno, ale jeho konzumace určitě přispěje k celkovému zlepšení vaší pohody.

Co následovalo? Já myslím, že fotografie hovoří samy za sebe:

Mangový cheesecake: krémový, bohatý a přitom svěží zážitek pro vaše chuťové pohárky.
Mangová zmrzlina: osvěžující pochoutka pro horké letní dny.
Mangový cheesecake: krémový, bohatý a přitom svěží zážitek pro vaše chuťové pohárky.
Krab s mangovou salsou: směs sladkokyselých chutí manga a mořských plodů ve formě lahodného pokrmu.
Mangový nanuk: domácí ledová pochoutka, která vám přinese kousek roatánského ráje do vaší mrazničky.
Lívance s mangovou zmrzlinou: nadýchané lívance doplněné jemnou mangovou zmrzlinou.
Mangový salát: kombinace manga, avokáda a čerstvého koriandru s pikantním nádechem chilli papriček.
Mangová marmeláda: ideální na pečivo nebo jako přísada do jogurtu či müsli.
Mangový dort: lehký a vláčný.