FAQ

Ano, Roatán je bezpečný a příjemný ostrov, který se nachází nedaleko pevninského Hondurasu. V poslední době zažívá značný rozvoj a žije zde mnoho obyvatel zejména z Kanady a USA. Ostrov disponuje vlastním letištěm, které se neustále rozšiřuje, a v budoucnu by mohlo sloužit i pro přímé lety z Evropy.

Roatán má příjemné celoroční klima s průměrnými teplotami okolo 28°C.

Hurikány na Roatánu nejsou běžné, jelikož se ostrov nachází mimo hlavní hurikánové trasy.

Roatán je nádherný zelený ostrov s kopcovitým terénem. Ostrov obklopuje druhý největší korálový útes na světě, který jej chrání před velkými vlnami (např. tsunami) a erozí. Moře je azurově průzračné a pláže jsou krásné, bez velkého množství turistů. Na východě ostrova najdete oblíbenou pláž Camp Bay, která je dlouhá asi 3 km a často zde můžete strávit celý den sami. Pozemky na ostrově jsou většinou svažité s nádhernými výhledy na oceán, což platí i pro projekt Terra Chula Village.

Infrastruktura Roatánu se v posledních letech rychle rozvíjí. Silnice se modernizují a stále více směrů vede na východ ostrova. Zatímco západní část ostrova má rozvinutější infrastrukturu, na východě je situace méně ideální, zejména co se týče kvality silnic a cest. Avšak i zde došlo k výraznému zlepšení. Na ostrově není problém s telefonním ani internetovým připojením. Ve městě French Harbour, které je pouhých 15 minut jízdy autem od projektu Terra Chula Village, najdete špičkovou nemocnici Cemesa, lékárny, banky, supermarket, restaurace, obchody, nádherné golfové hřiště a další služby.

Na Roatánu se používají honduraské lempiry (L), které mají téměř shodný kurz s českou korunou, takže ceny jsou pro nás snadno srozumitelné a srovnatelné.

Na ostrově je možné najít bankomaty pro výběr hotovosti a používat kreditní či debetní karty. Ve většině obchodů bez problémů akceptují platební karty, stejně jako hotovost v amerických dolarech (USD) nebo místní měně (LPS). Avšak u místních stánků s ovocem a zeleninou či u drobných prodejců musíte platit většinou hotovostí v místní měně.

Na Roatánu se mluví španělsky, ale většina obyvatel zvládne i angličtinu.

Nejpraktičtější způsoby dopravy na tomto ostrově zahrnují automobil, motocykl nebo vlastní loď.

Na letišti naleznete několik půjčoven aut, které nabízejí široký výběr vozidel. Avšak ceny bývají vyšší ve srovnání s jinými alternativami. Po domluvě je často možné pronajmout si auto přímo od majitelů v rámci projektu za výhodnějších podmínek než v autopůjčovnách a bez nutnosti složit kauci. Běžná kauce u půjčoven činí asi 1 500 USD a musí být zaplacena platební kartou – hotovost nepřijímají.  Stačí nám o vašem zájmu dát vědět předem a my se postaráme o zajištění. U nás máte také možnost si půjčit skútr.

Lodní doprava je velmi oblíbená hlavně mezi místními obyvateli, kteří ji využívají stejně jako pozemní dopravu. Můžete si objednat „water taxi“, které vás odvezou na pláž, do restaurace či baru u pobřeží nebo na moři.

Ano, veřejná doprava zde funguje, ale turistům ji spíše nedoporučujeme. Přeprava je zajišťována mikrobusy, které jezdí po hlavní silnici celý den tam a zpět. Tato doprava však bývá pomalejší a místo ní raději doporučujeme využít služeb místních taxikářů, kteří jsou na ostrově hojně zastoupeni. Tón hlasu: přátelský

Na Roatánu naleznete zdravotnictví na slušné úrovni, které je především zastoupeno americkými nemocnicemi – Hospital Cemes nemocnice nabízejí lůžkovou péči a provádějí běžné operace.

Ostrov je také dobře vybaven zubařskými ordinacemi, které poskytují širokou škálu běžných zákroků, včetně operací, můstků a podobně. Ceny za tyto služby jsou srovnatelné s těmi v České republice a navíc se nemusíte potýkat s dlouhým čekáním.

Lékárny na ostrově jsou výborně zásobené a momentálně si můžete koupit jakékoli léky nebo zdravotní potřeby bez lékařského receptu. To zahrnuje i antibiotika, speciální léky a přípravky. Ceny za tyto produkty jsou rovněž srovnatelné.

Celkově má Roatán přátelskou atmosféru, co se týče zdravotní péče, takže se můžete spolehnout na kvalitní služby za rozumné ceny.

Na Roatánu působí dva mobilní operátoři, kteří nabízejí různé internetové tarify. Připojení k LTE síti je běžné a lze si také zřizovat pevný internet do domu.

Ostrov nabízí širokou škálu vodních sportů jako potápění nebo šnorchlování u korálových útesů, které jsou nedaleko od břehu a lze k nim plavat. Můžete také vlastnit loď bez nutnosti absolvování zkoušek, stačí ji řádně registrovat. Oblíbený je rybolov, kitesurfing na východě ostrova nebo plavání s delfíny a ponor v hlubinné ponorce na západní straně ostrova (West Bay, West End). K dispozici je také botanická zahrada a park s vegetací a zvířaty, oblíbenou aktivitou je Zip Lane.

Ne, na Roatán můžete cestovat pouze s platným pasem a pobývat zde až 90 dní. Pobyt lze prodloužit. Pro ty, kteří chtějí žít na Roatánu trvale nebo zde pobývat delší dobu ve vlastním domě, lze doporučit žádost o trvalý pobyt – rezidenturu. S tímto procesem Vám rádi pomůžeme.

Roatán je jedinečný ostrov plný milých lidí a nádherné přírody. Buď Vás uchvátí natolik, že se budete chtít vrátit znovu a znovu, nebo odletíte bez touhy se vrátit. Neznáme nikoho mezi těmito dvěma možnostmi.